Znane wypowiedzi znanych osób

Kultura chrześcijańska ma wielu znakomitych przedstawicieli. Też we współczesnych nam czasach żyły osoby cechujące się mądrością, otwartością i pokorą.
Jedną z takich postaci była Matka Teresa z Kalkuty, zakonnica, która prowadziła przytułki dla najuboższych. Na hasło – Matka Teresa z Kalkuty cytaty – pojawia się online przeszło 97 tysięcy wyników. Przeglądając strony zawierające wypowiedzi błogosławionej możemy natrafić na takie zdanie: 'Nie my kochamy biednych, lecz Chrystus; Chrystus uwielbia ichniejszym przez nas, bowiem woli być cieleśnie blisko nich”. To przesłanie dla wierzących pełne jest cichej pokory.
W naszym kraju też żyły wybitne osobistości, mogące być dla wielu osób autorytetami. Jedną z nich był ks. prof. Józef Tischner. Chrześcijański filozof pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Wpisanie w wyszukiwarkę – Tischner cytaty – owocuje przeszło 23 tysiącami rekordów. Jednakże od ilości ważniejsza jest jakość czyli tekst. Filozof mówił mądre rzeczy w przystępny sposób. Przykładem niech będzie zdanie „Jeśli będziesz dobry, wtedy i Twoje uczynki będą świetne. Bo świetne drzewo rodzi rewelacyjne owoce”. Krótka recepta na bardzo dobre życie.
Inną cenną dla społeczeństwa postacią był poeta ks. Jan Twardowski. Jego wiersze niosą nadzieję i optymizm. A różnorakie sentencje całe są filozoficznej i chrześcijańskiej mądrości. Na hasło – ks Jan Twardowski cytaty – wyszukiwarka pokazuje ponad 35 tysięcy wyników. Na jednej ze stron można poczytać „Bliscy boją się być blisko, aby nie być dalej”. Zdanie to pokazuje jak dobrym obserwatorem był duchowny.
Poznawanie dorobku chrześcijańskich myślicieli nierzadko pomaga ludziom znaleźć i zrozumieć tajemnice codzienności.

Comments are closed.