Kto może zająć się księgowością mojej firmy?

Wykonywanie działalności gospodarczej przejawia się wieloma obowiązkami. Przykładowym zadaniem jest prowadzenie dokumentacji księgowej. Do spełnienia tego wymogu niezbędna jest specjalistyczna znajomość przepisów i z tego powodu trudno jest robić to we własnym zakresie. W sprawach finansowo- księgowych niesie nam pomoc biuro rachunkowe.

Jest to firma prowadząca zadania w przestrzeni prywatnej, zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994. Podporę prawną zadań biura możemy znaleźć również w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z definicją zawierającą się w tym rozporządzeniu biuro rachunkowe jest przedsiębiorcą  uprawnionym do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przy zakładaniu działalności gospodarczej potrzeba od razu zwrócić się do takiej firmy. Kadra księgowa zatrudniona w niej wie, jak dać radę z różnorodnymi kwestiami prawnymi towarzyszącymi biznesmenom już od samego startu działalności.

Ale czy bez problemu można odszukać takie biuro? W wypadku gdy prowadzimy działalność w wojewódzkim mieście, nie ma z tym żadnego kłopotu. Przykładowo biuro rachunkowe Warszawa możemy odszukać już na pobliskiej ulicy. W stolicy działa dużo takich przedsiębiorstw i istnieje między nimi spora konkurencja. W mniejszej miejscowości z pewnością nie znajdziemy już tak wielkim wyborem.

Jednakże należy uważać także na inne strony tej sprawy. Biuro rachunkowe z mniejszej miejscowości zazwyczaj płaci niższe koszty wynajęcia lokalu, skutkiem czego swoje usługi może oferować po niższych cenach. W związku z tym nawet mimo że prowadzimy działalność gospodarczą w Warszawie, bądź innym mieście o wysokich cenach najmu – nie może nas zwodzić, że biuro rachunkowe Warszawa znajduje się blisko. Bywają okoliczności, kiedy warto zainwestować w kuriera. Biuro z mniejszej miejscowości może tak samo dobrze – a czasem nawet lepiej prowadzić księgowość, doradzać nam w sprawach podatkowych i finansowych, oraz porządkować dokumenty. Warto zawsze rozważyć, czy biuro rachunkowe Warszawa jest najlepszą opcją.

Comments are closed.