Kto może zająć się księgowością mojej firmy?

Prowadzenie działalności gospodarczej jest połączone z różnymi powinnościami. Na przykład wymogiem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Dla potrzeb spełnienia tego obowiązku niezbędna jest specjalistyczna znajomość przepisów i z tego powodu trudno jest robić to we własnym zakresie. W zadaniach finansowo- księgowych wspiera nas biuro rachunkowe.

Jest nim instytucja świadcząca usługi w przestrzeni prywatnej, na podstawie ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994. Podporę prawną usług biura znajdziemy również w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z normą zawartą w tym rozporządzeniu biuro rachunkowe jest przedsiębiorcą  uprawnionym do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przy zakładaniu działalności gospodarczej trzeba natychmiast zwrócić się do takiej instytucji. Kadra księgowa zatrudniona w niej wie, jak dać radę z różnorodnymi kwestiami prawnymi towarzyszącymi przedsiębiorcom już od samego startu działalności.

Ale czy bez problemu można znaleźć takie biuro? W wypadku gdy zakładamy działalność w wielkim mieście, nie ma z tym żadnego problemu. Przykładowo biuro rachunkowe Warszawa możemy znaleźć już na pobliskiej ulicy. W stolicy działa dużo takich przedsiębiorstw i istnieje między nimi ostra konkurencja. W małej miejscowości z pewnością nie dostaniemy już tak wielkim wyborem.

Jednakże powinno się spojrzeć także na inne aspekty tej sprawy. Biuro rachunkowe z mniejszej miejscowości często ponosi niższe koszty wynajęcia lokalu, z tego powodu swoje usługi może świadczyć mniejszych cenach. Z tego wynika że nawet jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w Warszawie, bądź innym mieście o większych cenach najmu – nie może nas zwodzić, że biuro rachunkowe Warszawa znajduje się blisko. Zdarzają się okoliczności, w których można zatrudnić kuriera. Biuro z mniejszej miejscowości może tak samo dobrze – a czasem nawet lepiej prowadzić księgowość, doradzać nam w sprawach podatkowych i finansowych, oraz porządkować dokumentację. Warto zawsze zastanowić się, czy biuro rachunkowe Warszawa jest najlepszą opcją.

Comments are closed.