Auto zastępcze na czas naprawy

Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto wykorzystuje samochodu do celów indywidualnych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co ważne, nie posiada innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma właściwie każdy, a nie jak do tej pory wyłącznie osoby, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, z całą pewnością, sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ ubezpieczalnie w dalszym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto dodać zatem, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo również od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (o ile można było nim uprzednio jeździć) aż do dnia jego odbioru. Jednak, w sytuacji szkody zupełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do auta zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Na pewno Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, ażeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu pojazdy samochodowe zastępczego czy wypłaty w sytuacji szkody pełnej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z punktu widzenia TU. Co zatem powinien zrobić poszkodowany? Przede wszystkim znać swoje prawa! A w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Zakopane.

Comments are closed.